Ankara Antlaşmasına Başvurmadan Daha Önce İngiltere’ye Giriş Yapmanız Gerekir mi?

by Enis Behar Menda
185 views

İngiltere Ankara Antlaşması hakkında en sık aldığım sorulardan biri olan başvuru öncesi İngiltere’ye giriş yapmak gerekiyor mu sorusunu yanıtlamak istiyorum.

ECAA – Ankara Antlaşması vizesi ile oturma ve iş kurma izni bireysel bir başvurudur. Bu başvuru sırasında eğitiminiz,  mesleğiniz, geçmiş iş hikayeniz ve gelecekte İngiltere’de kurmayı planladığınız işin hikayesini detaylı olarak açıklamanız gerekmektedir.

Daha önce hiç İngiltere’ye giriş yapmamış bir kişinin neden İngiltere’yi tercih ettiği ve gelecekte İngiltere’de kuracağı işin pazar araştırmasını İngiltere’de yapmamış olması nedeniyle başvuruya ret gelme olasılığı yükselmektedir.

Benzer durumlarla karşılaştığımda danışanlarıma en azından turist vizesi alarak İngiltere’ye gitmelerini öneriyorum. Tursit vizesi başvurusuna alacağınız yanıt bir nevi ECAA – Ankara Antlaşması için de sinyal niteliği taşıyacaktır. Maalesef, Ankara Anlaşmasına başvurmayı planlayan ve daha önce hiç İngiltere vizesi almamış olan kişilerin ilk vize başvurularında kabul almadığına şahit oldum.

Benim önerim, İngiltere’ye tursitik veya iş gezisi amacıyla başvuru öncesi kesinlikle giriş yapmanız olacaktır. Girişiniz bir sene öncesinde dahi olabilir. Ancak önemli olan İngiltere’de yaşamayı planladığınıza göre yaşamayı düşündüğünüz başta şehirler olmak üzere iş görüşmelerini de yapıyor olmanızdır. Özellikle işinizle ilgili olan fuarları ziyaret etmeniz, rakipleriniz veya potansiyel iş ortaklarınızla ön görüşmeler yapmanız başvuruda onay almanızı pozitif etkileyecektir.

Bu yazım da ilginizi çekebilir:  Başvuru için ne kadar nakit paraya (fona) ihtiyacım var?