Ankara Antlaşması Başvurunuz Olumlu Sonuçlandığında Ne Yapmanız Gerekiyor?

by Enis Behar Menda
539 views

İngiltere Ankara Antlaşması oturum vizesi aldıktan sonra atmanız gereken adımlar nelerdir?

Uzun ve yorucu geçen bir başvuru hazırlığı ve sonucunu bekleme dönemi sonunda elinize pasaportunuzu aldınız ve bir aylık vizeniz ile şimdi ben ne yapacağım diye kendinize soruyorsunuz?

Bu soruyu tüm danışanlarımdan alıyorum. Yapmanız gereken, öncelikle sadece üç önemli adım olduğunu söylemeliyim.

1. İngiltere’ye Giriş Yapın

Size verilen bir aylık süre içinde kesinlikle İngiltere’ye giriş yapın. Sakın bu süreyi geçirmeyin ve ne var ki bir kaç gün geç gidersem demeyin. Eğer aile olarak başvurduysanız tüm aile bireyleri ilk girişinizi bu süre içinde gerçekleştirin. Vizenizi aldıktan sonra gerçekleştirdiğiniz ilk girişinizde ne kadar kaldığınızın bir önemi bulunmamaktadır. Önemli olan giriş yapmanız ve aşağıdaki iki adımı da tamamlamanızdır.

2. Biometric Residence Permit – BRP kartınızı alın.

İngiltere’ye gittiğinizde Biometric Residence Permit – BRP kartınızı alın. BRP kartınızı hangi Post Office’den alacağınızı hatırlamayabilirsiniz. O zaman “Online Visa Application” formunuz sondan bir önceki sayfasında yazılı olan “BRP Collection Location” bölümüne bakabilirsiniz. Burada ki adresden gidip BRP kartınızı alabilirsiniz. Post Office gittiğinizde BRP kartınızı almaya geldiğinizi söylemeniz yeterli olacaktır, imza karşılığı size BRP kartınız teslim edilir. Eğer aile başvurusu ise tüm aile bireyleri birlikte Post Office’e gitmeniz gerekecektir.

“Biometric Residence Permit – BRP kartı” konusu geniş bir konu olduğu için detaylarını Biometric Residence Permit – BRP kartı nedir? yazımdan inceleyebilirsiniz.

Bu yazım da ilginizi çekebilir:  Brexit Son Durum – 30 Mart 2019

3. Polis Merkezine Kayıt Olun

İlk girişinizde olmazsa olmaz yapmanız gereken bir diğer adım ise “Polis Merkezine Kayıt” olmanızdır. Son dönemde çok fazla gündeme gelen bu adımın kesinlikle atlanmaması gerektiğinin altını çiziyorum. Eğer aile başvurusu yaptınızsa Polis Merkezine ailenizdeki tüm bireyler ile giderek kayıt olmalısınız.

“Polis Merkezine Kayıt” konusu geniş bir konu olduğu için detaylarını Polis Kaydı yazımdan inceleyebilirsiniz.

Ankara Antlaşması oturum ve iş kurma vizenizi aldıktan sonra bu adımları gerçekleştirmeniz kesinlikle çok kritik. Zamanında ve doğru bir şekilde gerçekleştirdiğiniz emin olun.