Ankara Antlaşması Başvurusunda Mesleğinizin Kanıtlanabilmesi Gereklidir

by Enis Behar Menda
409 views

Ankara Antlaşması oturum ve iş kurma vizesi başvurusu için önemli gördüğüm başlıklardan biri de sahip olduğunuz mesleğin, işinizin kanıtlanabilir olmasıdır..

İşinizin / Mesleğinizin Kanıtlanabilir Olması

Ankara Antlaşması oturum başvurularında Home Office tarafından incelenen en önemli başlıklardan biri işiniz ve mesleğinizdir.

Kanıtlanabilir “İş veya Meslek” ne demektir?

Bu işinizle, mesleğinizle ilgili yeterli tecrübeye, bilgi birikimine sahip olduğunuzu, bu işten kayıtlı gelir elde ettiğinizi, sahip olduğunuz maddi varlıkların bu işten elde ettiğiniz gelir ile olduğunu kanıtlayabiliyor olmalısınız.

Örneğin kolye tasarım işi ile ilgileniyorsunuz. Ankara Antlaşması için geçmişte yapmış olduğunuz işlerinizin kanıtlanması gerekir. Kolye tasarım işinizden elde ettiğiniz gelirin resmi olması, eğer şirket iseniz şirket bilgileriniz, vergi beyannameleriniz, eğer bir iş yerine bağlı olarak tasarım işi yapıyorsanız SGK bordronuz kanıt kabul edilecektir.

Ankara Antlaşmasında Kanıtlanabilir Meslek Gereklidir
Image by Gerd Altmann from Pixabay

Maalesef gördüğüm örnekler içinde şöyle bir durum ile çok sık karşılaşıyorum. Uzun zamandır yapılan, artık tecrübe oluşmuş işlerin ülkemizde kayıt altında yapılmadığı için veya elde edilen gelirin açıktan nakit olarak alınması nedeniyle işin, mesleğin Ankara Antlaşması açısından kanıtlanamıyor olmasıdır.

Türkiye’de bir çok iş grubunda faturalanmadan gerçekleşen işlerin sonucu elde edilen gelir de Ankara Antlaşması açısından sıkıntı doğurabilmektedir.

Ankara Antlaşması ile İngiltere, İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda’ya yerleşim ve iş kurmak için başvurmayı planlıyorsanız halen mesleğinizden, işinizden elde ettiğiniz gelirin resmi olmasına, banka kayıtlarının bulunmasına özen göstermenizi öneririm.

Bu yazım da ilginizi çekebilir:  İngiltere Ankara Antlaşmasında Meslek Konusu

Ankara Antlaşması başvuru kriterleri yazımız Home Office‘in diğer kriterleri de açıklamaktadır.

 

BENZER KONUDA DİĞER YAZILAR