Ankara Antlaşması – Eş ve Çocukların Durumu

by Enis Behar Menda
429 views

“Ankara Anlaşması’nın bekli de en olumlu yanı “dependant” kavramıdır.”

Birleşik Krallık ülkelerinde, yani İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda Ankara Antlaşması yardımıyla oturum ve iş kurma izni alanlar eş ve 18 yaş altındaki çocukları için oturum vizesi başvurusunda bulunabilir.

Ankara Anlaşması’nın bekli de en olumlu yanı “dependant” kavramıdır. Dependant, aile birleşimi, Ankara Anlaşması kapsamında vize başvurusu kabul edilen kişilere bağlı olan kişilere ve başvuruyu yapan kişilerin eş ve çocuklarını kapsamaktadır.

Ankara Anlaşması oturum ve iş kurma vizesine başvurduğunuzda birey olarak başvurdunuz ise daha sonra aile birlikteliğinin sağlanması için aile bireyleriniz için vizesi başvurusu yapmanız mümkündür.

Dependant Çalışma Durumu

İngiltere Ankara Anlaşması ile oturum ve iş kurma vizesi ile gelen bireyin eşi “Dependant” olarak vize aldığında bu vizeyle maaşlı olarak çalışabilir, yani çalışma izni de almış olur.

Vize Uzatma

Bu kapsamda Ankara Antlaşması Vizesi ile İngiltere’de/Birleşik Krallık’ta iş sahibi veya çalışan olarak kalan kişinin İngiltere vizesini uzatma zamanı geldiğinde aileler de vize uzatmalıdır. Ayrıca bu kişinin Ankara Antlaşması Vizesi yenilenmediğinde ailelerin de İngiltere vizesi yenilenmez ve kişinin göçmenlik statüsünü değiştirdiğinde ailenin de göçmenlik statüsü değişir.

Ne Zaman Dependant Vizesine Başvurmak Gerekir?

Ankara Anlaşması oturum ve iş kurma vizesi ile İngiltere’ye veya diğer Birleşik krallım ülkelerine yerleştiğinizde ailenizi yanınıza almak için başvuru yapma hakkınız doğar. Aileniz için başvurmadan önce İngiltere’de sisteme girmek için gerekli adımları tamamlamış olmanızı öneriyorum. Bu işlemlerden sonra Aileniz için başvuru yapmanın Home Office değerlendirmesi sırasında size artısı olacaktır.

Bu yazım da ilginizi çekebilir:  IR35 Nedir?

Dependant Vizesi için Hazır mısınız?

İngiltere Ankara Antlaşması Oturma ve İş Kurma vizesi ile İngiltere’ye geldikten sonra ailenizin veya hayat arkadaşınızın “Depandant” vizesi ile başvuru yapmasını düşünüyorsanız “Depandant Başvuruya Hazırlık” formunu doldurarak başvuruya ne kadar hazır olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Dependant Vizesine Başvuru

Aileniz için “Dependant” vizesi başvurusu yapmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.