Birleşik Krallık – Endüstriyel Strateji Yol Haritası

by Enis Behar Menda
125 views
Industrial Strategy
27 November 2017 Tarihinde Birleşik Krallık Ekonomi, Enerji ve Endüstriyel Stratejiler Bakanı Greg Clark hükümetin takip edeceği “Endüstriyel Strateji” yol haritasının tanıtımını yaptı.
Ekonomi bakanı, ekonomiyi canlandırmak, ülkenin güçlü yönlerini oluşturmak ve teknolojik değişim fırsatlarını yakalamaya yönelik olarak bu stratejinin geliştirildiğini açıklamıştır.
Açıklanan stratejinin İngiltere’de yatırım ve ticaret yapmayı planlayan girişimcilerimiz ile Ankara Antlaşması ile girişimciler için önemli detaylar taşıdığını düşünüyorum.
Bu stratejiye göre;
  • Industrial Strategy Challenge Fonu, ülkenin inovasyon değerini yakalamak için 725 milyon pundluk yeni bir fonu programına yatırım yapacak
  • Öncelikli sektörler olarak yapı ve inşaat, yapay zeka (AI), otomotiv ve yaşam bilimleri sektörlerinin gelecekteki fırsatlar için büyümesi için desteklenmesi sağlanacak.

Bu strateji içinde belirlenen 4 Büyük Hedef hızla değişen geleceğimizi şekillendirmek ve UK’nin bu değişimden fırsatları yakalamasını sağlayacaktır. Bu hedefler;

  • Yapay Zeka Uygulamaları (AI): UK yapay zeka ve veri devriminde ön saflarda yer alacaktır.
  • Yeşil Büyüme (Clean growth): UK Sanayisi dünyada devam eden Yeşil Büyüme devriminden maksimum seviyede faydalananacaktır.
  • Yaşlanan Toplum (Ageing Society): Yaşlanan bir toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için UK yeniliğin gücünden yararlanacaktır.
  • Future of Mobility – İngiliz halkının, ürünlerin ve hizmetlerin mobilitesi konusunda UK lider ülke haline getirilecektir.
Bu konuda oldukça kapsamılı bir rapor hazırlandı, 254 sayfalık “Industrial Strategy – Endüstriyel Strateji” raporu hedefleri detaylı olarak açıklamaktadır.
Birleşik Krallık hükümetinin uygulayacağı “Endüstriyel Stratejisi” yol haritasına ayrıca bu linkten de ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

Bu yazım da ilginizi çekebilir:  Şirket Yapıları - İngiltere'de Şirket Kurma Adımları - 2