Brexit Son Durum – 22 Ekim 2019

by Enis Behar Menda
304 views
BREXIT Countdown
46 days 05 hours 09 minutes 46 seconds

31 Ekim’e 9 gün kaldı. Hala geçerliliğini koruyan soru Birleşik Krallık ülkeleri Avrupa Birliği’nden anlaşmalı mı yoksa anlaşmasız mı ayrılacak?

Brexit konusunda son gelişmeleri ve Ankara Antlaşması başvurularına etkisi hakkında görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Geçen hafta, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un attığı adımlar ile anlaşmasız Brexit ihtimalinin ortadan kalkıyor durumu tüm Brexit sürecini izleyenleri bir derece umutlandırmıştı. Ancak bu hafta işlerin hiç tahmin edilir şekilde gitmeyeceğini bir kez daha görmüş olduk.

Son gelişmeler:

  • 17 Ekim 2019 – Brexit – İngiltere ve AB yeniden anlaştı
  • 18 Ekim 2019 – Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi mevcut haliyle anlaşmayı destekleyemeyeceğini açıkladı
  • 19 Ekim 2019 – İngiltere Parlamentosu yapılan oylamayla Avrupa Birliği’nden, Brexit’in ertelenmesini talep etti
  • 20 Ekim 2019 – İngiltere Başbakanı Boris Johnson AB’ye erteleme talebi mektubu gönderdi
  • 21 Ekim 2019 – İngiltere Avam Kamarası Başkanı John Bercow Parlamento’da Brexit oylamasına izin vermedi

Bundan sonra ne olabilir?

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılık tarihinin ertelemesine Başbakan Boris Johnson karşı çıkıyor. Ancak Boris Johnson, Brexit’e sayılı günler kala, 19 Ekim Cumartesi günü AB’den üç aylık erteleme talebinde bulunmak zorunda kaldı.

İlginç olan, Parlamento’nun zoru ile bu mektubu yazan Boris Johnson’un mektubu imzalamadan Brüksel’e göndermiş olmasıdır.

Boris Johnson, 17 Ekim’de açıkladığı Brexit anlaşmasını İngiltere Parlamentosu’na onaylatmak durumunda, bu hafta onaylatmak için adım atması zorunlu ve Parlamentonun onaylamak istemediği de bilinen bir gerçek.

Bu yazım da ilginizi çekebilir:  Ankara Antlaşması Oturma ve İş Kurma Vizesi Başvurusu için Neden İş Planı Hazırlamalısınız?

İngiliz Parlamentosu Boris Johnson’un sunduğu Brexit anlaşmasını kabul ederse ve AB de buna onay verirse İngiltere ve diğer Birleşik Krallık ülkeleri 31 Ekim itibariyle AB’den anlaşmalı olarak ayrılmış olacak.

İngiliz Parlamentosu Brexit anlaşmasını kabul etmezse eğer ne olur?

Avrupa Birliği, imzasız olarak gelen mektubu değerlendireceklerini açıklamıştı. Bu durumda ihtimallerin biri Brexit’in üç ay ertelenmesidir.

Eğer Avrupa Birliği üç ay erteleme teklifini onaylamaz ise İngiltere ve diğer Birleşik Krallık ülkeleri anlaşmasız olarak Avrupa Birliği’nden 31 Ekim 2019 tarihinde ayrılmış olur.

İngiltere Ankara Antlaşması son durumu nedir?

Brexit belirsizliği İngiltere’de tüm devlet kurumlarını da etkiledi. Home Office de sessizliğini korumaya devam ediyor. İngiltere Ankara Antlaşması başvuruları devam ediyor, Home Office farkjlı bir açıklama yapmadığı sürece devam edecektir.

Ankara Antlaşması açısından olasılıklar nelerdir?

  • İngiltere Parlamento’su sunulan anlaşma kabul edilirse “Anlaşmalı Brexit” gerçekleşme ihtimali tekrar yükselecektir. Eğer “Anlaşmalı Brexit” olursa, Birleşik Krallık devlet kurumları Brexit konusunda aktif olarak kendi üzerlerine düşen adım atmaya başlayabilir. Home Office’in ne zaman Ankara Antlaşması için bir açıklama yapacağı bilinmiyor olmakla birlikte artık bu durumda her an beklenmelidir.
  • 31 Ekim 2019’da anlaşmasız Brexit olursa Home Office’in Ankara Antlaşması kapsamında aksiyon almasını ve açıklamalarını bekleyeceğiz.
  • Eğer üç ay Brexit ertelemesi gerçekleşirse 31 Ocak 2020 tarihine kadar Ankara Antlaşması başvurularının devam etmesi büyük olasılık dahilindedir.
Bu yazım da ilginizi çekebilir:  Brexit Son Durum – 30 Mart 2019

Belirsizliklerin devam ettiği bir gerçek, Brexit kapsamında gelişmeler oldukça sizinle paylaşmaya devam edeceğim.

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda Ankara Antlaşması başvurusu için benimle iletişime geçmek isterseniz bana iletişim sayfamdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?