Brexit Son Durum – 28 Ekim 2019

by Enis Behar Menda
225 views

Ve Brexit yine ertelendi!

Avrupa Birliği (AB), İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkış önerisi olan 31 Ocak 2020 tarihine ertelenmesini kabul etti.

31 Ocak 2020 tarihine erteleme kararı kabul edilmeseydi bu hafta içinde 31 Ekim Perşembe günü İngiltere ve diğer Birleşik Krallık ülkeleri anlaşmasız olarak AB’den ayrılmış olacaktı.

Önemli bir detay ise, eğer Brexit anlaşması İngiltere Parlamentosunda daha erken kabul edilirse, İngiltere AB’den 31 Ocak 2020 tarihinden önce ayrılabilecek.

Açıklama Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın Twitter hesabından yapıldı ve kararın daha sonra resmileşeceğini açıkladı. 

İngiltere’de ki siyasi gelişmelere baktığımızda, hükümet kanadında kuvvet kaybeden Boris Johnson’un kısa süre içinde seçime gidebileceği bekleniyor. Bu durumda, seçimin 31 Ocak 2020 tarihine yetişmemesi büyük olasılık dahilinde, yetişmez ise İngiltere AB’den 31 Ocak 2020 tarihinde ayrılmış olacak.

Boris Johnson seçimi kaydeber ve yeni hükümet 31 Ocak 2020’den önce kurulur ise Brexit konusunda farklı adımların atılmasına bekleyebiliriz.

İngiltere Ankara Antlaşması son durumu nedir?

Ankara Antlaşması açısından düşüncem eğer Home Office aksini açıklamadığı sürece 31 Ocak 2020’ye kadar başvuruların devam edeceğidir.

Home Office bir devlet kurumu olduğu için 31 Ekim 2020’de Brexit durumunda dahi Ankara Antlaşması oturum ve iş kurma vizesi başvurularını durdurmayabilir. Hükümetin devlet kurumlarında Brexit işleyişi açıklayan netliğin oluşmasını bekleyebilir.

Brexit kapsamında gelişmeler oldukça sizinle paylaşmaya devam edeceğim.

Bu yazım da ilginizi çekebilir:  Brexit 31 Ekim 2019 Tarihine Ertelendi

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda Ankara Antlaşması başvurusu için benimle iletişime geçmek isterseniz bana iletişim sayfamdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?