Brexit Son Durum – 3 Ekim 2019

by Enis Behar Menda
212 views
BREXIT Countdown
14 days 07 hours 46 minutes 54 seconds

31 Ekim’e artık çok az kaldı. İngiltere ve diğer Birleşik Krallık ülkeleri Avrupa Birliği’nden (AB) anlaşmalı mı yoksa anlaşmasız mı ayrılacak?

Brexit konusunda son gelişmeleri ve Ankara Antlaşması başvurularına etkisi hakkında görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Geçen ay yazdığım yazıda Boris Johnson’ın İngiltere Parlamento’sunu Ekim ayı ortasına kadar tatile girmesi için attığı adımdan bahsetmiştim, bu adım sadece siyasetçilerden değil vatandaşlardan da tepki almıştı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, anlaşmasız ve anlaşmalı olarak Brexit’e hazır olduklarını her katıldığı ortamda ifade etmeye devam ediyor. Görünen o ki, İngiltere Başbakanının kamuoyundan gelen baskılara rağmen Brexit’den geri dönmeye niyeti bulunmuyor.

Bu hafta içinde, İngiltere Başbakanı Boris Johnson bir adın daha atarak, AB ile görüşmek için yeni bir Brexit planı açıkladı. Ağırlıklı olarak İrlanda’nın Brexit sonrası durumunu ortaya koymaya yönelik olan planın AB tarafından uygulanabilir olmadığı Brüksel’de konuşulmaya başlanmış.

AB’ye sunulan planın içeriği;

Plan ağırlıklı olarak Kuzey İrlanda üzerinde durarak 2025’e kadar özel bir statü oluşmasını öngörüyor. Planın ana fikri, Kuzey İrlanda’da ürünler için gümrük kontrollerinin oluşması ancak fiziki bir sınırın oluşturulmamasıdır.

17 Ekim kritik tarih

17 Ekim’de AB liderler zirvesi gerçekleşecek ve Brexit konusunda hala bir anlaşmanıon olup olmadığı bu tarihe kadar önemini koruyacak. Eğer bu tarihte İngiltere ve AB Brexit konusuda bir anlaşma üzerine görüşmek için ortak karar alabilirlerse 31 Ekim’e kadar, yani çok kısa bir süre içinde karşılıklı görüşmelerin gerçekleştirilmesi ve anlaşmaya varılması gerekiyor.

Bu yazım da ilginizi çekebilir:  Türkiye'den yapılan Ankara Anlaşması Başvuruları Yaklaşık Ne kadar Sürede Yanıtlanıyor?

17 Ekim’de AB liderleri ile görüşecek olan Boris Johnson, eğer İrlanda önerisine olumlu bir yanıt alırsa kanunu İngiltere Parlamentosu’ndan da geçirmesi gerekiyor. İngiliz basını bu adımın da çok kolay olmadığının altını çiziyor.

Önemli soru, Ankara Antlaşması başvuruları 31 Ekim 2019 sonrasında da devam edecek mi?

Anlaşmalı veya anlaşmasız Brexit durumunda İngiltere devlet birimlerinin AB kararlarını yürürlülükten kaldırması için bir zamana ihtiyacı olacak. Öncesinde hazırlık yapmış olan kurumların varlığı bilinse de, Home Office’in hazırlıkları hakkında kamuoyu ile paylaşılmış bir bilgi bulunmamaktadır.

Hep beraber Home Office’i takip etmeye devam edeceğiz. Ankara Antlaşması oturum v eiş kurma vizesine başvurmayı düşünen Türk vatandaşlarının gözü Home Office‘de olmalıdır. Home Office resmi bir açıklama yapana kadar İngiltere Ankara Antlaşması ile oturum ve iş kurma izni başvuruları aynı şekilde devam edecektir.

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda Ankara Antlaşması başvurusu için benimle iletişime geçmek isterseniz bana iletişim sayfamdan ulaşabilirsiniz.