Brexit Son Durum – 5 Eylül 2019

by Enis Behar Menda
183 views
BREXIT Countdown
46 days 05 hours 10 minutes 16 seconds

31 Ekim’e sayılı günler kala Brexit konusunda son gelişmeleri ve Ankara Antlaşması başvurularına etkisi hakkında görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle Birleşik Krallık’ın siyaset gündemi uzun yıllardır hiç bu kadar hareketli olmamıştı.

Boris Johnson’ın İngiltere Parlamento’sunu Ekim ayı ortasına kadar tatile girmesi için attığı adım hem kendi partisinden hem de muhalefetten tepkilere neden olmuştu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Brexit için parlamentonun çalışmasını engelleyerek Avam Kamarası’nda anlaşmasız ayrılık seçeneğinin elinden alınması ve sonrasında ise erken seçim talebi için yaptığı oylamaları kaybetti.

Böylece Boris Johnson Brexit öncesi İngiltere Parlamento’sunun takvimini hükümetin istekleri doğrultusunda kullanma isteğini kaybederek takvimin milletvekilleri yönetimine geçmesine engel olamadı.

Milletvekilleri anlaşmalı Brexit için 9 Eylül’e kadar yasa tasarısını hayata geçirebilirse anlaşmasız Brexit’in önü kapanmış olabilir.

Ankara Antlaşması başvuruları 31 Ekim 2019 sonrasında da devam edecek mi?

Milletvekillerinin Lordlar Kamarası’na gönderdiği yasa tasarısı onaylanarak Kraliçe 2. Elizabeth’e gönderilecek ve Kraliçe 2. Elizabeth onaylayacak.

Bu yasanın onaylanması, 31 Ekim 2019’dan sonra Ankara Antlaşması ile İngiltere’den oturum izni talep etmeyi düşünenler Türk vatandaşları için bir müjde olabilir.

Çünkü yasanın kabul edilmesi Brexit’in 31 Ocak 2020’ye kadar ertelenmesi talebinin AB’ye iletimesi anlamına geliyor. Tabii ki, bu ihtimal İngiltere’nin 31 Ekim’e kadar AB ile herhangi bir anlaşmaya varamaması durumunda geçerlidir.

Bu yazım da ilginizi çekebilir:  İngiltere Ankara Antlaşmasına Nereden Başvurmak Gerekir?

Bizim gözümüz Home Office’de olmaya devam edecek. Home Office resmi bir açıklama yapmadığı sürece İngiltere Ankara Antlaşması ile oturum ve iş kurma izni başvuruları aynı şekilde devam edecektir.

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda Ankara Antlaşması başvurusu için benimle iletişime geçmek isterseniz bana İletişim Sayfamdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?