Ana Sayfa Enis Behar Menda

Enis Behar Menda

Ankara Antlaşması nedir? sitesini İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda Ankara Antlaşması Oturum İzni ve İş Kurma konusunda deneyimlerimi paylaşmak, başvurmayı düşünen adaylar için yol gösterici olmak ve en önemlisi sosyal medya, forumlar ve internette karşılaştığım konu hakkında yanlış ve yanıltıcı bilgi kirliliğini elimden geldiğince önlemek için hazırladım ve bu siteyi güncel tutmaya devam ediyorum.

Enis Behar Menda olarak, bu güne kadar Ankara Antlaşması için yazdığım iş planlarında çok yüksek başarı oranına sahibim. Bu başarımın arkasında bir çok neden yatıyor. Tabii ki, konunun bir deneyim ve bilgi bazlı olması çok önemli, diğer yandan tüm başvuru adaylarını öncelikle risk analizi yaparak durumlarını tespit etmem, mesleki deneyimlerine en uygun olacak şekilde iş planı için meslek tayin etmem ve en önemlisi başvuranı birebir yansıtan iş planları hazırlamamdır.

İş Hayatım

İş hayatıma 1994 yılında Denet firmasında denetim asistanı olarak başladım. 1995 -1997 yıllar arasında Coopers&Lybrand şirketine deneyimli denetim elemanı olarak geçtikten sonra Haziran 1997 itibariyle Arthur Andersen Yönetim Danışmanlığı ve burada şirketlerin yeniden yapılanması, kurumsal yönetim, değer bazlı yönetim, bilgi sistemleri ve e-business projelerinde görev aldım. Bu dönem içerisinde, insankaynaklari.com portalinin geliştirme projesini yönettim, websitesi daha sonra Milliyet grubuna satılmıştır. Benzer şekilde, Türkiye’nin ilk kurumsal uzaktan eğitim markası olan enocta’nın proje yönetici olarak markanın geliştirilmesinde müdür olarak çalışmıştım.

Arthur Andersen’ın yurt dışında yaşadığı sorunlar nedeniyle Türkiye’de Ernst and Young ile birleşmesinden hemen sonra Peppers and Rogers danışmanlık şirketine deneyimli müdür olarak geçtim. Burada, Koç Grubu’nun CRM projesinde aktif olarak rol aldım. Peppers and Rogers sonrasında ise, veri yönetimi ve ilişkisel pazarlama konusunda hizmet vermek üzere BG Marketing isimli danışmanlık şirketini kurdum, şirket ikinci senesinde Leo Burnett Türkiye bünyesine katılarak ARC Marketing adıyla devam etmiştir.

Leo Burnett ile olan anlaşmamın sona ermesinden sonra Türkiye’de bir çok şirkete danışman ve yönetim kurulu üyesi olarak hizmet vermeye devam ettim, 2015 Kasım ayında Londra’ya taşınarak Acil Group bünyesinde Doğtaş ve Yataş markalarının İngiltere operasyonlarından sorumlu olarak genel müdürlük görevini yürüttüm.

2016 yılından itibaren kurucusu olduğum şirketim Plusture ile Londra merkezli olmak üzere İngiltere’de iş geliştirme danışmanlığı hizmetleri vermeye devam ediyorum.

Önemli başarılarım;

 • Ankara Anlaşması ve girişimci vizesi kapsamında birey ve şirketlere İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda için hazırladığım iş planlarında yüksek başarı oranı
 • Londra’da mobilya perakende şirketini yeniden yapılandırılması,
 • Formsolar markalı solar pv şirketinin geliştirilmesi [www.formsolar.com]
 • Toptansolar markalı solar ürünleri toptan dağıtım şirketinin geliştirilmesi [www.toptansolar.com],
 • BG Marketing danışmanlık şirketinin kuruluşu ve ikinci senesinde Leo Burnet grubuna satışı,
 • ARC Markasının Türkiye ofisini açarak Türkiye’nin en büyük şirketlerine müşteri ilişkileri danışmanlığı, dijital pazarlama, veri madenciliği hizmetleri danışmanlığı,
 • Koç Holding ve şirketleri için Türkiye’nin en büyük 1to1 CRM ve veri yönetimi projesine yönetim görevi,
 • Boyner’in 3.5 milyon müşterisi için veri yönetimi danışmanlık hizmeti,
 • Yurtiçi Kargo’nun Romanya ve Kazakistan pazarlarına giriş stratejilerini belirleyen proje,
 • Türkiye’nin lider e-Öğrenme markası Enocta’nın [www.enocta.com] geliştirilmesi
 • Milliyet gazetesi tarafından 2005 yılında satın alınan İnsan Kaynakları ve İşe Alım web portalı www.insankaynaklari.com projesinin gerçekleştirilmesidir.

Bana iletişim sayfamdan ulaşabilirsiniz.