Rotterdam Limanı Hakkında Bilgi

by Enis Behar Menda
56 views

Rotterdam limanı

Rotterdam limanı Avrupa’nın en büyük yük limanıdır. Liman, önde gelen konumunu denizden olağanüstü erişilebilirliğine borçludur.

Uluslararası bağlantılarına nedeniyle Avrupa’nın ayrıca deniz ulaşım ve taşımacılığında en çok tercih edilen limanlarından biridir.

The Port of Rotterdam Authority

The Port of Rotterdam Authority – Rotterdam Liman İşletmesi, Rotterdam’ın liman ve sanayi bölgesinin yöneticisi, operatörü ve geliştiricisidir. Rotterdam Liman İşletmesi halka açık bir limited şirket olarak çalışmaktadır. Ortakları arasında Rotterdam Belediyesi ve Hollanda hükümeti bulunmaktadır. Rotterdam Liman İşletmesinde  yaklaşık 1100 kişi çalışmaktadır.

En iyi liman altyapısı

Rotterdam Limanı, sahip olduğu modern tesisleri, geniş network ağı ve hizmetleri ile önem kazanmaktadır. Genişletme ve iyileştirme yatırımlar hızla deam eden liman özellikle son teknoloji ile donatılmış terminalleri ile göze çarpmaktadır.

Sayılarla Rotterdam Limanı

Rotterdam Limanının neden Avrupa’nın 1., dünyanın ise 10. büyük limanı olduğunu gösteren sayısal değerler;

  • yılda yaklaşık 30.000’e yakın gemi yük alıp yoluna devam ediyor
  • 467 mton yük işlemi yapılıyor
  • yaklaşık 100.000 kişiye iş hacmi sağlıyor
  • toplam alanı 12.643 hektar
  • 6.046 hektar kiralanabilir alana sahip
  • toplam uzunluğu yaklaşık 42km
  • 5 petrol rafinerisi, 6 adet rafineri terminali bulunuyor

Dünya Ekonomik Forumu, Rotterdam liman altyapısını dünyanın en iyi liman altyapısını olarak belirlemiştir. Aynı zamanda Rotterdam Limanı, Hollanda’nın en büyük yatırım projelerinden biridir.

Avrupanın en büyük limanı olan Rotterdam limanı yılda yaklaşık 30.000 gemiyi misafir ediyor, Rotterdam lojistik girişimleri için Avrupa’nın bir numaralı adresidir. Lojistik girişimleri Rotterdam şehrinde geliştirdikleri teknolojik uygulamalar ile Rotterdam limanına hizmet vermektedir.

Bu yazım da ilginizi çekebilir:  İngiltere'de - Birleşik Krallık'da - Şirket Kurma Adımları - Başlangıç