İngiltere Ankara Antlaşması Başvurusunda Fon Konusunun Açıklaması

by Enis Behar Menda
426 views
İngiltere Ankara Anlaşması başvurusunda işinizi kurabilecek ve yönetebilecek sermayeye ve en az kendinizi geçindirebilecek maddi varlığa sahip olmalısınız.
Thames River – Photo by Enis Behar

İngiltere Ankara Antlaşması Oturma ve İş Kurma vizesi başvurusu için Home Office’in belirlemiş olduğu kriterler arasında biri de sahip olduğunuz varlıklar yanı fon ile alakalıdır.

İngiltere Ankara Antlaşması başvurunuzda fon konusunu iki açıdan değerlendirebiliriz.

  1. İngiltere Ankara Antlaşması ile gelecek olan kişi kendi işini kurabilecek kadar bir fona sahip mi?

Bu vize yatırımcı vizesi değil oturma ve iş kurma izni veren bir girişimci vizesidir. Dolayısıyla, girişimci olarak işinizi kurabilecek ve yönetebilecek sermayeye sahip olmalısınız.

İlginç gelebilir ancak milyon poundluk bir fabrika kurmak isteyen kişi Ankara Antlaşması ile İngiltere’ye gelmek isterse başvurusu kabul edilmeyebilir, yatırımcı olarak başvurması istenir.

Girişim sahibinin minimum bir fona sahip olması beklenmektedir. Benim deneyimim, bu tutarın minimum £8.000 seviyesinde olmasıdır.

  1. Ankara Antlaşmasına başvuran kişi kendi işini kurup para kazanmaya başlayana kadar geçecek süre için kendisini / ailesini karşılayacak bir fona, nakti varlığa sahip mi?

Son dönemde ailelerin başvurularında gözüken en önemli ret nedeni aileyi geçindirebilecek kadar maddi varlıklarının olduğuna ikna olmamalarıdır. Londra için minimum aylık £2.000 ile başlayan bir rakamı göz önüne almalısınız. Bu rakamların altındaki varlıkların başvuru için riskli olacağını düşünüyorum. Londra’ya taşınma, yerleşme, işin kurulması ve ilk gelirin elde edilme süresi minimum 6 ile 10 ay sürmektedir. Dolayısıyla yaşam için gerekli olan tutar minimum £12.000’dur

Ankara Antlaşması başvurusunda, özellikle iş planında, en kritik noktalardan biridir maddi varlıkların ifade ediliş şeklidir.  

Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz bana iletişim sayfamdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazım da ilginizi çekebilir:  Ankara Anlaşması Oturma Vizesine Başvurmak İçin Eğitim Seviyesi Önemli mi?