İngiltere’de “Citizens Advice” Nedir? Nasıl Faydalanırsınız?

by Enis Behar Menda
622 views

Ankara Antlaşması ile İngiltere’ye gelen veya gelmeyi planlayanların Citizen Advice sisteminin varlığını, hizmetlerini, nasıl bu hizmetlerden faydalanabilir, bu sistemi çok iyi bilmesi gerektiğini düşünüyorum.

“Citizens Advice” Nedir?

Citizens Advice, İngiltere’de yaşayan tüm bireylerin sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için ücretsiz, gizli ve bağımsız öneriler sunan bir danışma organizasyondur.

Citizens Advice, İngiltere’de ve diğer tüm Birleşik Krallık ülkelerinde, maddi, yasal, tüketici ve diğer sorunları olan bireylere yardım etmek için tavsiyeler veren 316 bağımsız yardım kuruluşundan oluşan bir ağdır.

En önemli özelliği başvuruda bulunan bireyler için kesinlikle ayrımcılığa meydan vermeyeceğini açıklamış olmasıdır. Kendilerini “Herkes için buradayız.” cümlesi ile tanımlıyorlar.

Benim düşüncem, Citizens Advice ile görüştüğünüzde sadece tavsiye almıyorsunuz, İngiltere’de konu ile ilgili yasal veya günlük pratik sistemin de nasıl işlediğinizi öğreniyorsunuz.  

Size kendi başıma gelen bir durum ile Citizens Advice’ın ne kadar önemli bir organizasyon olduğunu açıklamak istiyorum.

Londra’da ilk evimden kiraladıktan tam bir yıl sonra kurallarına uygun bir şekilde ev sahibime ve emlak ofisine bilgi vererek ayrılmıştım. Evden ayrılırken her şeyin noktasına kadar doğru olması için her detayı adım adım yerine getirdim.

Normalde, belirli bir süre içinde depozitonun tarafıma gönderilmesi gerekiyor ancak bu süre uzamaya başladı. Emlak ofisi ile görüşüyorum, sizin tarafta herşey tamamlanmış ancak ev sahibi depozitonun bırakılması için hala onay vermedi diyorlar. Elimde kontrat var, bakıyorum kontrata bir türlü neden ev sahibinin uzattığını anlayamıyorum.

Bu arada bir parantez açmak isterim, evimi cadde emlak ofislerinden kiralamıştım ve çok faydasını görmüştüm. Bu faydalar başka bir yazıda detaylı olarak da yazacağım. Ancak cadde emlak ofisi ile çalışmama rağmen ev sahibi depozitomun üzerine yatacak gibi bir izlenime kapıldım.

Bir gün bizim mahallenin kütüphanesinde çalıştıktan sonra aynı bina da bir kapı gördüm, üzerinde “Citizen Advice” yazıyordu, maalesef çalışma saatleri dışında olduğu için ofiste kapalıydı, neyse ki telefon numarasının kapıya asılı olduğunu gördüm. Citizen Advice’ı daha önce duymuştum ancak ücretli bir hizmet sanıyordum, anında google’a baktığımda, depozito problemim için aramaya karar verdim.

Karşıma çıkan kişiye durumu anlattım ve beni uzman bir kişinin arayacağını söyledi. Kendi kendime, oğlum salladılar seni işte diye düşünmedim diyemem. Ve telefonu kapattıktan bir kaç dakika sonra, kiracı – ev sahibi problemleri konusunda uzman olan bir kişi tarafından arandım.

Ben cadde emlak ofisi ile her şeyi düzgün yapmış olmama rağmen hakkım olan depozito sigortası için mal sahibime başvurmadığımı öğrendim. Çünkü böyle bir koruma sisteminden haberim yoktu. Ancak sigorta koruma sistemine kayıt olmasam bile bir çok hakkım olduğunu, sırasıyla hareket edeceğimi gördüm.

Sonuç, kısa süre içinde ev sahibim hiç bir kesinti olmadan depozitomu yatırdı. Citizens Advice bana önerilerde bulunarak inanılmaz derecede faydalı oldu.

Hangi Konular İçin Citizen Advice’a Başvurabilirsiniz?

Citizens Advice’ın öneri verdiği konu başlıklarını yazmak gerçekten imkansız. Ancak şöyle özetleyebilirim;

Bu yazım da ilginizi çekebilir:  İngiltere'de Ev Kiralamak

İngiltere’de sistemini bilmediğiniz içinde yasal bir konu bulunan bir adım atacaksanız veya bir noktada sıkıştınızsa kesinlikle Citizens Advice’a başvurun ve önerilerini dinleyin derim.

Citizens Advice’a Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Citizens Advice’ın internet sitesi https://www.citizensadvice.org.uk/

Ayrıca her bölgede ofisleri bulunuyor, posta kodunuzu “Find your local Citizens Advice” arama bölümüne yazdığınızda size en yakın ofislerin bilgisini bulabilirsiniz.

Bir de telefon numaraları bulunuyor “Adviceline: 03444 111 444”.

Citizens Advice’a Danışın

Ankara Antlaşması ile gelenlerin forumlara yazdığı soruları ve altlarına gelen yanıtları görüyorum. Maalesef bu öneriler bazen çok hatalı yönlendirmelere yol açabilir ve daha da kötüsü İngiltere sisteminin çok dışında hareket etmenize yol açabilir. Bu nedenle benim önerim oturum hakkına sahip bir birey olarak Citizens Advice’dan öneri almanız olacaktır.