İngiltere’de Üniversite Eğitimi

by Enis Behar Menda
1020 views

İngiltere’de üniversite eğitimi dünyada oldukça popülar olup İngiliz üniversiteleri dünyaca söz sahibidir. Artık dünyada anıt okul olarak kabul edilen Oxford ve Cambridge üniversiteleri ile birlikte ekonomi, mühendislik, hukuk, sanat ve bir çok dalda dünyaca ünlü üniversitelere sahiptir.

Study.EU’nun 2017 yılında yaptığı çalışmaya göre Avrupa’da ki üniversiteler arasında Birleşik Krallık üniversiteleri ikinci sırayı almaktadır.

İngiltere, her yıl 438.000 uluslararası öğrenci yüksek öğrenim görmektedir. British Council Study UK sitesi İngiltere’de gördüğünüz öğrenim ile kazanacağınız deneyim, bilgi ve güvenin hayatta kendi yolunuzu yaratmanız için ilham kaynağı olacağını ifade etmektedir.

İngiltere’de eğitim almak için önemli nedenleriniz var;

İngiliz yüksek öğretim sistemi etkileyici seviyede uluslararası itibara sahiptir. Öğretim sistemi öğrencilerin sosyal hayatlarını yaşarken diğer yandan potansiyellerini geliştirmeye teşvik eder.

İngiltere’de alacağınız eğitim aynı zamanda mükemmel seviyede dil becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Günümüzün küresel iş dünyasında İngilizce dili çok önemlidir. Çoğu İngiltere üniversiteleri uluslararası öğrencilere dil desteği sunmaktadır, ancak eğitim kurumlarının öğrencilerin sahip olması gereken İngilizce seviyesine ilişkin kendi ölçütleri vardır.

İngiltere, uluslararası öğrencileri üniversitelerinde ve kolejlerinde çalışmaya teşvik eden uzun bir geçmişe sahiptir. Geçen yıl İngiltere’de 1.8 milyon tam zamanlı öğrenci lisans eğitimi görmüştür.

İngiltere üniversiteleri, İngiltere hükümeti tarafından belirlenen yüksek öğretim, öğretim ve araştırma standartlarını yerine getirmelerini sağlamak için düzenli olarak denetlenir. Yüksek Öğretim için Kalite Güvencesi Ajansı (QAA), bu standartları korumakla yükümlü olan anahtar organdır.

Bu yazım da ilginizi çekebilir:  6 Soruda İngiltere Ankara Antlaşması İş Kurma ve Oturma Vizesi

İngiliz yüksek öğretim hayatının kültürel çeşitliliği rakipsizdir. Londra, Cardiff, Belfast ve Glasgow gibi kozmopolit şehirlerden, Warwickshire ve Yorkshire gibi tarihi bölgelere kadar İngiltere, eski binaların çağdaş mimarinin yanında oturduğu zıtlıkların ve kültürlerin bulunduğu bir yerdir.

İngiltere’de lisans ve lisansüstü dersler diğer ülkelerdekilere kıyasla daha kısadır; bu durum, öğrenim ücretleri ve yaşam giderlerinin maliyetini düşürmenize yardımcı olabilir. Çoğu lisans dersi tamamlamak üç yıl sürer, ancak İskoçya’da genelde dört yıldır ve lisansüstü dersler bir yıldan fazla olabilir.

Yabancı öğrenciler tatil süresince haftada 20 saate kadar ve tatillerde tam gün çalışma iznine sahiptir. Çalışma şartları hakkında ayrıntılı bilgi UK vize ve göçmenlik hizmetleri web sitesinde ve UKCISA (İngiltere Öğrenci İşleri Konseyi) web sitesinde bulunmaktadır.

AB öğrencileri, aile koşullarına bağlı olarak öğrenim ücretleri ve muhtemelen ekstra yardım ile mali yardım alabilirler. Ancak bu koşullar BREXIT sonrası değişecektir.

Aşağıda ki haritada Birleşik Krallık Sınırları içinde bulunan tüm üniversitelerin yer bilgileri ve adresleri bulunmaktadır.

Ankara Anlaşması ile oturma vizesi aldığınız zaman İngiltere’deki üniversiterden vatandaşların sahip olduğu aynı haklar ile yararlanabilirsiniz.

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?