Valencia, İspanya’nın Girişim Merkezi Oldu.

by Enis Behar Menda
61 views

İspanya’ya yerleşim ve iş kurmak için neresini öneriyorsunuz sorusunu çok sık alıyorum.

Valencia son iki senedir İspanya’nın girişim cazibe merkezi olmasının temel nedeni girişimci ve yatırımcılar açısından aranan kriterleri sağlıyor olmasıdır.

Konu girişim olduğunda hem girişimciler hem de yatırımcılar şirketlerini kuracakları şehirleri seçerken bir çok kriteri değerlendirmektedir.

Şehir tercih kriterlere önce bir göz atalım

Girişimleri kuranlar ve yatırımcılar ortak seçim kiterleri üzerinde hem fikirler;

  • Yetenekli insan kaynağı
  • İş yapma kolaylığı
  • İş yapma maliyeti
  • Sermayeye erişim
  • Girişim ekosistemi ve kültürü.

Valencia tüm kriterleri sağlıyor

Valencia, yıllarca Barcelona’nın gölgesinde kalan İspanya’nın en büyük üçüncü kenti, artık girişimciler için bir cazibe merkezi haline gelmiş durumda.

İspanya her zaman öncelikli olarak Barcelona ve Madrid iken nasıl olurda Valencia Barcelona ve Madrid’in tahtına göz dikti.

Valencia şehir nüfusu olarak 1 milyondan az, diğer yandan altyapısı Avrupa’da ki tüm büyük şehirlerden daha kuvvetli ve iklim olarak da yıl boyunca keyif alabileceğiniz bir iklime sahip.

Valencia Üniversiteleri

Valencia İspanya’nın eğitim merkezi olarak kabul ediliyor. Şehirde sekiz kamu ve özel üniversite bulunuyor. Her yıl bu üniversitelerden 100.000’e yakın öğrenci mezun oluyor. Valencia bu nedenle bir yetenek merkezi olarak girişim ve yatırımcılar için vazgeçilmez bir şehir haline geldi.

Valencia’da Kamu Şirketleri ve Özel Sektör İşbirliği

Valencia’da kamu şirketleri ve özel sektör güçlerini birleştirmeye karar verdikten sonra şehir bir inovasyon merkezi olarak çalışmaya başladı. Bir tarafta yetenek geliştiren üniversiteler, diğer tarafta da kamu ve özel sektör etkisi kısa sürede etkisi göstermeye başladı.

Bu yazım da ilginizi çekebilir:  Ankara Antlaşması - Eş ve Çocukların Durumu

Uluslararası Etkinlikler

Valencia’da her yıl girişimcilik, gelişen teknolojiler ve iş geliştirme üzerine 100’e yakın uluslararası etkinlik düzenleniyor. Bu etkinlikler şehrin tanınmasına o kadar yardımcı oldu ki özellikle İngiltere, İskoçya, Kanada ve Amerika gibi ülkelerden yerleşmek için Valencia’ya bir göç başladı.

Yüksek Yaşam Kalitesi

Valencia düşük nüfusa sahip ve plajları, restoranları, şehrin ortasından geçen devasa parkları, müzeleri ve entegre ulaşım altyapısı ile yüksek yaşam kalitesi sunuyor.

Valencia’nın adını girişim dünyasında daha çok duymaya başlayacağız.

ispanya’ya yerleşim için gördüğüm en doğru adres olarak Valencia’yı öneriyorum.