Ana Sayfa Sorularla İngiltere Ankara Antlaşması

Sorularla İngiltere Ankara Antlaşması

Bu sayfada İngiltere için hazırlanan sorular ve yanıtlar İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda başvuruları için de geçerlidir.

KRİTERLER VE BAŞVURU

İngiltere Ankara Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Birleşik Krallık tarafından sunulan oturum ve iş kurma izni vizesidir. Türk vatandaşları bu anlaşmayla başvurarak İngiltere, İskoçya, İrlanda veya Galler’de ticaret yapma ve yerleşim hakkı elde edebilir.

Ankara Antlaşması 12 Eylül 1963 tarihinde Türkiye ile o dönemdeki adı Avrupa Ortak Pazarı (Şimdiki Avrupa Birliği) üye ülkeleri arasında imzalanmış bir ortak pazar ve gümrük kolaylıkları içeren bir antlaşmadır.

Bu antlaşma kapsamında Türk Vatandaşları Birleşik Krallık ülkelerinde iş kurma niyetini ifade ederek oturum hakkı elde edebilmektedir.

İngiltere Ankara Antlaşmasında kullanılan “ECAA” Turkish European Communities Association Agreement açıklamasının baş harfleri ile Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalanan antlaşmayı ifade etmektedir.

Halen, Home Office tarafından İngiltere Ankara Antlaşmasının hangi tarihte biteceği konusunda bir açıklama bulunmamaktadır.

Home Office en son 16 Mart 2018 tarihinde İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi hakkında değişiklik yapmıştır, halen bu tarih  ile Ankara Antlaşması geçerliliğine devam etmektedir.

Tüm Türk vatandaşları Ankara Antlaşması ile Birleşik Krallık oturma ve iş kurma vizesine başvurma hakkına sahiptir. Vize başvurusu için uygunluk şartlarını yerine getirmeniz gerekir.

İngiltere Ankara Antlaşması için Home Office’in belirlediği “Eligibility” kriterleri şunlardır;

 • you have a valid and verifiable profession – Geçerli ve kanıtlanabilir bir mesleğiniz var mı?
 • you have experience on your profession – Mesleğinizde deneyimli misiniz, kaç yıl deneyiminiz bulunuyor?
 • you have a genuine intention to set up a viable business – UK’de sürdürülebilir hangi işi kurmayı düşünüyorsunuz?
 • you’ll be bringing sufficient funds to establish your business – Şirketinizi kurmak için yeterli maddi varlıklara sahip misiniz?
 • you’ll be able to pay your share of the costs of running the business – UK’de işinizi yürütmek için gerekli giderleri karşılama gücünüz bulunuyor mu?
 • your share of the profits will be enough to support you and your family without your needing to have another job – Başka bir işe gerek kalmadan kuracağınız iş sizi (ve ailenizi) geçindirmeye yetecek mi?
 • your funds are derived from verifiable sources – Maddi varlığınızı kanıtlanabilir kaynaklardan mı elde ettiniz?
 • you have a previous visit to the UK – Daha önce UK’yi ziyaret ettiniz mi?

Bu soruları yanıtladıktan sonra uygun olup olmadığınıza karar veremediyseniz ücretsiz danışmak için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

İngiltere Ankara Antlaşması Oturum ve İş Kurma vizesine Birleşik Krallık ülkeleri veya Birleşik Krallık büyükelçilikleri olan her ülkeden başvurabilirsiniz.

Hayır, İngiltere Ankara Antlaşması Oturum ve İş Kurma vizesine siz başvurduğunuzda aileniz de “Dependant” staüsünde başvurmalıdır.

Evet, İngiltere Ankara Antlaşması Oturum ve İş Kurma vizesine aileniz ile birlikte başvurabilirsiniz. Ailenizin başvurusu “Dependant” staüsünde olmalıdır.

Hayır, İngiltere Ankara Antlaşması Oturum ve İş Kurma vizesine şartları yerine getiriyorsanız bireysel veya aile olarak başvuru onaylarından bir farklılık bulunmamaktadır.

Evet, İngiltere Ankara Antlaşması Oturum ve İş Kurma vizesine hayat arkadaşınız ile birlikte başvurabilirsiniz. hayat arkadaşınızın başvurusu “Dependant” staüsünde olmalıdır.

Evet, İngiltere Ankara Antlaşması Oturum ve İş Kurma vizesine ortak olarak bir başka kişiyle birlikte başvurabilirsiniz.

Evet, İngiltere Ankara Antlaşması vizesine İngiltere’deki bir şirkete ortak olmak üzere başvurabilirsiniz.

Bu vize ile;

 • İngiltere’de yeni bir iş kurabilir,
 • Kurulmuş bir şirkete ortak olabilir,
 • Başka bir vize kategorisinden bu vizeye geçiş yapabilir,
 • Bu vize kategorisinde iseniz oturma izni sürenizi uzatabilir,
 • Ailenizi yanınıza getirebilirsiniz.

BAŞVURU

Evet, İngiltere Ankara Antlaşması oturma vizesi kapsamında Home Office İngiltere’ye yerleşmenizden sonra bir şirket kurarak ticari faaliyette bulunmanızı beklemektedir.

Home Office’in yayınladığı İngiltere’den başvurursanız daha iyi olur veya kabul oranınız yükselir diye bir açıklama bulunmamaktadır. Başvurduğnuz ülke neresi olursa olsun aynı süreçten değerlendirmeye girersiniz.

Hayır, böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. İngiltere Ankara Antlasması yerleşim ve iş kurma vizesine başvurmak için başvuru sırasında çalışıyor olmanız gerekmemektedir.

Başvuruda İngilizce bilginiz konusunda bir soru bulunmamaktadır, İngilizce bilgisi olmadan da başvurabilirsiniz. Ancak İş Planınız İngilizce olmalıdır, yapacağınız işi kuracak ve yönetecek kadar İngilizce bilmediğiniz düşünüldüğünde başvurunuza olumsuz yanıt alma olasılığınız çok yüksek olacaktır.

Evet, İngiltere Ankara Antlaşması başvurusunda sahip olduğunuz tüm varlıkaları başvuru dönemine uygun olarak beyan etmeniz gerekmektedir.

İngiltere Ankara Antlaşması başvurusunda nakti ve nakti olmayan tüm varlıkları beyan etmelisiniz. Bu varlıklar;

 • Her türlü para cinsinde nakit varlıklar
 • Her türlü gayrimenkul
 • Motorlu Araçlar
 • Şirket Hissesi
 • Bireysel Emeklilik Fonları
 • Banka Kasasında Bulunan Altınlar
 • Kriptopara
 • Resmi alacaklarınız

İngiltere Ankara Antlaşması başvurusunda beyan edeceğiniz nakti ve nakti olmayan tüm varlıklarınızın kaynağı belli olmalıdır. Home Office tarafından gelebilecek sorulardan biri varlıklarınızın kaynağı yönündedir. Varlık kaynaklarınızın resmi olması gerekmektedir.

Evet, İngiltere Ankara Antlaşması başvurusunda beyan edeceğiniz nakti ve nakti olmayan tüm varlıklarınızın için ailenizin varlıklarını da kullanabilirsiniz. Bu durumda aileniz sizin başvuru sponsorunuz olacaktır. Başvuru belgeleri içinde sizin sponsorunuz olduğuna dair imzalı bir açıklama yazısı olmalıdır.

İngiltere Ankara Antlaşması başvurusunda belirleyeceğiniz sermaye miktarı kurmayı planladığınız işin kurulabilmesi ve en az bir yıl hiç iş yapmasanız dahi işinizi yönetebilecek kadar olmalıdır.

Kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Ancak İş Planı başvurunuzun en önemli bölümünü içerdiği için bu konuda bir danışman ile çalışmanızı öneririz.

Bu konuda daha detaylı bilgiye İngiltere Ankara Antlaşması İçin İş Planını Kendim Hazırlayabilir misiniz? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İngiltere Ankara Antlaşması başvurusunda aranan en önemli kriterlerden biri sahip olduğunuz meslektir. Bunun nedeni de bu başvurunun temelinde sahip olduğunuz meslek üzerinden başvuru yapmanız ve İngiltere’de yapacağınız iş ile ilgili mesleki deneyiminizin olduğunu belirtmenizdir.

Bu konuda daha detaylı bilgi için “İngiltere Ankara Antlaşmasında Meslek Konusu” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu konuda deneyimlerimiz nedeniyle bir çok önerimiz bulunmaktadır.

Önerilerimizi topladığımız “Ankara Antlaşması İş Planı Önerilerimiz” yazımızı okuyabilirsiniz.

İngiltere Ankara Antlaşması oturum vizesi bireysel başvurularınızda belirtmeniz gerekli yaşam gideri minimum aylık İngiltere asgari ücret tutarı kadar olmalıdır. Aile başvurularınızda bu tutarı ailenizin büyüklüğüne göre yükseltmeniz gerekir.

Ortalama başvuru yanıt süresi 12 haftadır. Ancak daha kısa sürede veya daha geç yanıtlanan başvurular da olmaktadır.

İngiltere Ankara Antlaşması için başvurduğunuz için tüm belgelerinizin İngilizce olması gereklidir.

Bu konuda istisnalar bulunmaktadır, “İngiltere Ankara Antlaşması Başvurusunda Belgeler Hangi Dilde Sunulmalıdır?” yazımızda detaylı olarak istisnaları inceleyebilirsiniz.

İngiltere Ankara Antlaşması başvurusunda iki farklı şekilde belge tesliminde bulunabilirsiniz.

 • Online başvuruda scan ederek
 • Online başvuru sonrası randevu alaral elden teslim edebilirsiniz.

 

Eğer belgeleri randevu alarak teslim edecekseniz uymanız gereken bir çok detay bulunmaktadır, “İngiltere Ankara Antlaşmasi Başvurusunda Belgelerinizi Teslim Ederken Nelere Dikkat Etmelisiniz?” yazımızda detaylı olarak istisnaları inceleyebilirsiniz.

Bu vizeyi aldığınızda önce İngiltere’de 12 ay boyunca kalabilir ardından da 4 yıl daha uzatabilirsiniz.

Hayır, isterseniz pasaportunuzu muhafaza edebilirsiniz. Bunun için;

 • Belge tesliminin öncesinde talepte bulunmanız
 • 400 TL pasaport iade ücretini belge tesliminde ödemeniz gerekmektedir.

Hayır, başvurunuz yanıtlana kadar İngiltere dışına çıkamazsınız.

Evet, başvuruda pasaportunuzu bırakmazsanız yurtdışına çıkmanıza bir engel bulunmamaktadır.

Enis Behar İle Ankara Antlaşması Başvurusu

İngiltere Ankara Antlaşması ile oturum ve iş kurma vizesi başvurusu baştan sona kadar titizlikle çalışılması gereken bir süreçtir. Başvurunun ilk adımından online başvuruya kadar Enis Behar ile çalışabilirsiniz.

BAŞBURU SIRASINDA

Türkiye’de konsolosluğa belgelerinizi teslim etmeden önce bilgi verirseniz bir ödeme karşılığında pasaportunuz sizde kalabilir.

Hayır kalamaz, İngiltere’de konsolosluğa belgelerinizi teslim ederken pasaportunuza da teslim etmeniz gerekmektedir.

Evet, Türkiye’den başvurduğunuzda pasaportunuzun sizde kaldıysa başvuru süresince istediğiniz zaman yurtdışına çıkabilirsiniz.

Hayır çıkamazsınız, başvuru süresince pasaportunuz olmadığı için ülkeyi terk edemezsiniz.

İNGİLTERE ANKARA ANTLAŞMASI İLE OTURUM İZNİ ALDIĞIMDA...

İngiltere’de Ankara Antlaşması vizesi ile oturma izni aldıktan 1+4 yıl sonra sınırsız oturma izni alabilirsiniz.

Evet olabilirsiniz, İngiltere’de Ankara Antlaşması vizesi ile oturma izni olan her Türk Vatandaşı belirli bir süreyi doldurduğunda vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

İngiltere Ankara Antlaşması ile oturum izni aldıktan sonra 1+4 yıl sonra önce sınınrsız oturma izni ardından da vatandaşlık başvurunuzu yapabilirsiniz.

BAŞVURU

İngiltere Ankara Antlaşması ile İngiltere’ye giriş yaptığınız ilk yıl en az 183 gününüzü İngiltere’de geçirmelisiniz.

Evet, İngiltere Ankara Antlaşması ile İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra 183 gün kuralını göz önüne alarak istediğiniz kadar ülkeye giriş çıkış yapabilirsiniz.

İngiltere Ankara Antlaşması ile İngiltere’ye giriş yaptığınız ilk yıl 183 günden daha az süreyi İngiltere’de geçirirseniz Home Office sizin İngiltere’ye yerleşmediğinizi kanaat getirerek oturum izninizi ilk sene sonunda uzatmayabilir.

İngiltere Ankara Antlaşması ile İngiltere’ye giriş yaptığınız ilk yıl 183 günden daha az süreyi İngiltere’de geçirirme durumunuz varsa tüm geçerli nedenlerinizi tarihsel bir döküm ile ilk yıl sonunda Home Office bildirmelisiniz. Bu bildirimi uzatma vizesi için yapacağınız başvuruya eklemelisiniz.

İngiltere Ankara Antlaşması ile oturma ve iş kurma vizesi başvurunuz kabul edildiğinde teknik olarak Türkiye’de ki işlerinizi  yürütmek için bir engel bulunmamaktadır. Ancak ilk sene 183 günden az İngiltere’de kalırsanız, İngiltere’ye yerleşim işlemlerinizi tamamlamazsanız Home Office sizin İngiltere’ye yerleştiğinize kanaat getirmeyerek uzatma vizesi vermeyebilir.

Hayır, İngiltere Ankara Antlaşması ile oturum izni aldığınızda bordrolu olarak çalışamazsınız.

Evet, İngiltere Ankara Antlaşması ile oturum izni aldığınızda kontratlı olarak hizmet verebilirsiniz.

Hayır, İngiltere Ankara Antlaşması ile oturum izni aldığınızda yasal istediğiniz işi kurabilirsiniz.

Hayır, İngiltere Ankara Antlaşması ile oturum izni aldığınızda ihtiyacınız olduğu kadar tutarı İngiltere’ye transfer etmeniz yeterlidir, tamamını transfer etme zorunluluğu bulunmamaktadır.

İngiltere Ankara Antlaşması ile oturum izni aldığınızda ilk yapmanız gereken bir aylık süre içerisinde İngiltere’ye girerek BRP kartınızı almak olmalıdır.

İngiltere Ankara Antlaşması ile oturum izni aldığınızda pasaportunuza bir aylık giriş vizesi verilecek, ardından BRP kartınızı aldığınızda artık pasaportunuza yeni bir vize basılmayacak ve tüm giriş çıkışlarınız BRP kartınız ile gerçekleşecektir.

Biometric Residence Permit – BRP – Kartı bir kimlik kartıdır. İngiltere’de 6 aydan daha fazla kalacak olan kişilerin vize bilgisi içerir. Çipli bir kimlik kartıdır.

Biometric Residence Permit – BRP – Kartı hakkında detaylı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Evet, ailenizi yanınıza almak için “Dependant” vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Ankara Antlaşması oturum vizesi ile devlet ve belediye yardımlarından yararlanma, bordrolu olarak çalışabilme harici İngiliz vatandaşları ile aynı haklara sahip olursunuz.

Ankara Antlaşması oturum vizesi ile İngiltere’ye yerleştiğinizde devletin vatandaşlarına sunduğu tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Evet, Ankara Antlaşması oturum vizesi ile İngiltere’ye yerleştiğinizde aileniz Dependant olarak sizinle gelirse devletin vatandaşlarına sunduğu tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

Evet, Ankara Antlaşması oturum vizesi ile İngiltere’ye yerleştiğinizde aileniz Dependant olarak sizinle gelirse devletin vatandaşlarına sunduğu tüm eğitim hizmetlerinden yararlanabilir.

Hayır, Ankara Antlaşması oturum vizesi ile İngiltere’ye yerleştiğinizde devletten veya belediyeden bir yardım talebinde bulunamaz ve alamazsınız.

Ankara Antlaşması oturum vizesi ile İngiltere’ye yerleştiğinizde yasal şirket türlerinden işinize uygun olanı seçip kurabilirsiniz. Örneğin Şahsi Şirket “Self-Employed” veya Limited Şirket “Limited Company” kurmanız mümkündür.

Burada yanıtlamamızı istediğiniz sorular için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.