Tier – 4 Öğrenci Vizesi ile İngiltere’de okuyanlar Ankara Antlaşması Başvurusu Yapabilir mi?

by Enis Behar Menda
442 views

İngiltere Ankara Antlaşması konusunda son günlerde çok sık karşılaştığım bir soruya açıklık getirmek istiyorum.

İngiltere’de Tier – 4 öğrenci vizesi ile okuyorsunuz ve Ankara Antlaşmasına başvurarak vizenizi “Turkish Businessperson” vizesine değiştirmek isteyebilirsiniz.

Öncelikle, teknik olarak bu başvuru ve geçişin mümkün olduğunu söyleyebilirim. Home Office‘in bu konuda bir sınırlaması bulunmuyor.

Şimdi kocaman bir “Ancak” demenin doğru olduğunu düşünüyorum.

Ankara Antlaşması ile Turkish Businessperson vizesine İngiltere’de öğrenci iken başvurduğunuzda Turkish Businessperson olarak Home Office‘in kriterlerinden geçip geçemeyeceğinizi çok iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde ret almanız çok yüksek bir olasılık olacaktır.

Home Office Turkish Businessperson vizesi için şu kriterleri belirlemiştir;

  1. you have a valid and verifiable profession – Geçerli ve kanıtlanabilir bir mesleğiniz var mı?
  2. you have experience on your profession – Mesleğinizde deneyimli misiniz, kaç yıl deneyiminiz bulunuyor?
  3. you have a genuine intention to set up a viable business – UK’de sürdürülebilir hangi işi kurmayı düşünüyorsunuz? 
  4. you’ll be bringing sufficient funds to establish your business – Şirketinizi kurmak için yeterli maddi varlıklara sahip misiniz?
  5. you’ll be able to pay your share of the costs of running the business – UK’de işinizi yürütmek için gerekli giderleri karşılama gücünüz bulunuyor mu?
  6. your share of the profits will be enough to support you and your family without your needing to have another job – Başka bir işe gerek kalmadan kuracağınız iş sizi (ve ailenizi) geçindirmeye yetecek mi?
  7. your funds are derived from verifiable sources – Maddi varlığınızı kanıtlanabilir kaynaklardan mı elde ettiniz?
  8. you have a previous visit to the UK – Daha önce UK’yi ziyaret ettiniz mi? 
Bu yazım da ilginizi çekebilir:  The European Economic Area (EEA) - Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) Nedir?

Bu sekiz maddelik listenin son maddesini halen İngiltere’de bulunduğunuz için geçmiş oluyorsunuz.

Peki diğer yedi madde için Home Office’i ikna edecek yanıtlarınız var mı? Eğer ikna edecek, resmi kayıtlara bağlı yanıtlarınız yok ise Tier – 4 vizesi ile teknik olarak Turkish Businessperson vizesine başvurma hakkınız olsa bile kabul edilmeniz mümkün olmayacaktır.

Dolayısıyla, benim önerim vize değişikliği düşünüyorsanız kesinlikle bu maddeleri göz önüne alarak durumunuzu değerlendirmeniz olacaktır.

İngiltere’de Tier – 4 öğrenci vizesi ile okuyorsunuz ve Ankara Antlaşmasına başvurarak vizenizi “Turkish Businessperson” vizesine değiştirmek istiyor ancak durumunuzdan emin değilseniz konuyla ilgili benimle iletişime geçebilirsiniz.