Ana Sayfa YazılarBrexit Brexit İngiltere Ankara Antlaşması Başvurularını Nasıl Etkileyebilir?

Brexit İngiltere Ankara Antlaşması Başvurularını Nasıl Etkileyebilir?

Enis Behar Menda
953 views

Brexit’in İngiltere Ankara Antlaşması başvurularını nasıl etkileyeceği en çok tartışılan konulardır biridir ve başvurucak olan Türk vatandaşlarını etkilemektedir.

Öncelikle İngiltere Ankara Antlaşması oturum ve iş kurma vizesi başvurularının bu yazıyı yazdığım 25 Şubat 2019 tarihi ile devam ettiğini ve başvuruların aksamadan kabul edildiğini belirtmeliyim.

Diğer önemli nokta ise Brexit ile birlikte İngiltere Ankara Antlaşmasının ne olacağı konusunda Home Office’in resmi bir açıklaması bulunmamaktadır.

Maalesef, başta medya ve sosyal ağlarda görüş niteliğinde bir çok açıklama bulunmaktadır. Önemle belirteyim ki, Home Office bir açıklama yapmadan tüm bu görüşler kişisel görüş olarak algılanmalı ve kesinlikle “resmi” bir görüş olarak değerlendirilmemelidir.

Gelelim, Enis Behar olarak benim kendi görüşlerime.

29 Mart 2019 tarihinde ne olabilir? İngiltere Başbakanı ve Avrupa Birliği tarafından yapılan nihai açıklamalara bakarsak eğer durumu değerlendirmemiz daha kolay olur.

Theresa May’in son yaptığı ve BBC tarafından sunulan açıklamasında “Brexit konusunda ilerleme kaydedildiğini ancak daha zamana ihtiyaç duyulduğunu” görmekteyiz.

İngiltere’nin güvenilir gazetelerinden Guardian’ın son yayınladığı habere göre, EU kaynaklarına göre Brexit için 21 aylık bir uzatma tartışması EU içinde devam etmektedir.

Gözüken o ki, hem UK hem de EU 29 Mart 2019 tarihine kadar ayrılma çalışmalarının tamamlanamaması nedeniyle karşılıklı olarak 2021 tarihine kadar uzatma konusunda mutabık kalabilir.

Eğer uzatma olursa, İngiltere Ankara Antlaşması başvuruları aynı şekilde devam edebilir. Bu antlaşma ile oturum izni alan ve UK’ye yerleşen Türk vatandaşlarının oldukça yetkin ve eğitimli olması, geldiklerinde iş kurmaları UK tarafından olumlu görüldüğü için uzatma döneminde bu anlaşma ile başvuruların devam etmesi oldukça olasıdır.

Eğer 29 Mart 2019 tarihi itibarıyla, UK Avrupa Birliğinden ayrılır ve İngiltere Ankara Antlaşması başvurularını Home Office durdurursa başvurmayı düşünen Türk vatandaşları ne yapmalıdır?

Benim beklentim, Home Office’in Startup Visa konusunda çalıştığını açıklaması nedeniyle de, UK’nin yeni bir vize türü ile Türk vatandaşları başvurusu almaya devam edeceğidir. Ancak bu vize türü sadece Türk vatandaşlarına açık olmayacak, belirli kriterler ile her ülke vatandaşının başvurusuna açık olacaktır.

Böyle bir durumda, yani İngiltere Ankara Antlaşması başvurularının başvurulara kapatılması halinde benzer yapıya sahip yeni bir vize türü ile Türk vatandaşları başvurularına devam edebilecektir.

Bir kez daha hatırlatmak isterim ki, bu yazı 25 Şubat 2019 tarihi ile son güncel bilgiler ışığında yazılmıştır.

Home office veya yetkililer yeni bir açıklama yaptığı takdirde sizinle gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz.

BENZER KONUDA DİĞER YAZILAR