Ana Sayfa YazılarNedir? The European Economic Area (EEA) – Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) Nedir?

The European Economic Area (EEA) – Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) Nedir?

Enis Behar Menda
2151 views
Birleşik Krallık internet sitesinin vize ile ilgili sayfalarında geçen bir tanım olan “The European Economic Area (EEA) – Avrupa Ekonomik Alanı (AEA)” ne ifade etmektedir.

Bu tanımı Birleşik Krallık resmi sitesi olan GOV.UK 4 Mart 2018 tarihi itibarıyla şöyle açıklamaktadır;

Avrupa Birliği (AB) Ülkeleri

Avrupa Birliği (AB) 28 ülkenin ekonomik ve politik bir birleşimidir. Malların, sermayenin, hizmetlerin ve insanların üye ülkeler arasında serbest dolaşımını sağlayan dahili (veya tek) bir piyasa işletmektedir.

Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya , Slovenya, İspanya, İsveç ve İngiltere halen AB ülkeleri statüsündedir.

Avrupa Ekonomik Alanı (AEA)

Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ise AB ülkeleri ve ayrıca İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç’ten oluşmaktadır. Bu ülkelerin de AB’nin tek pazarının bir parçası olmasına izin verir.

Wikipedia tanımı ise şöyledir; Avrupa Ekonomik Alanı ya da kısaca AEA 1 Ocak 1994 tarihinde, Avrupa Serbest Ticaret Birliği ve Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında yapılan bir anlaşma sonucunda oluşturulmuştur. Bu kurum Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi ülkelerin, Avrupa Birliği’ne girmeden, Avrupa tek pazarına katılmalarına olanak sağlar.

İsviçre ise ne AB ne de AEA üyesi olmasına rağmen tek pazarın bir parçasıdır. Bu, İsviçre vatandaşlarının İngiltere’de yaşamak ve çalışmak için diğer AEA vatandaşları ile aynı haklara sahip olduğu anlamına gelir.

Yine bu sitede, Birleşik Krallık AB’de kalırken, Birleşik Krallık’ta yaşayan AB uyruklularının ve AB’de yaşayan Birleşik Krallık vatandaşlarının hak ve statülerinde herhangi bir değişiklik olmayacığı ifade ediliyor.